Opis obiektu

Biesak – Białogon – rezerwat geologiczny

Położony na południowo zachodnich krańcach Kielc w Paśmie Dymińskim, na stokach Kamiennej Góry, nosi lokalną nazwę „Kamionka”. Do rezerwatu możemy dojść znajdującym się w dzielnicy Białogon, przedłużeniem ulicy Na Ługach.

Zwiedzając rezerwat Biesak – Białogon, poznajemy najstarsze skały, jakie w wyniku eksploatacji odsłonięto w całym Chęcińsko Kieleckim Parku Krajobrazowym i na naszym Szlaku Archeogeologicznym. Zobaczymy tu zlepieńce, piaskowce kwarcytowe, mułowce i łupki ilaste. Skały odsłonięte w wyższej partii ścian oraz w wąwozie w północnej części kamieniołomu należą do dolnego kambru (sprzed około 510-520 mln lat). Niemal identyczne skały w południowej i wschodniej części kamieniołomu powstały w ordowiku (465-480 mln lat temu). W północnej ścianie, podczas ruchów górotwórczych, skały kambryjskie zostały nasunięte na ordowickie. Ciekawostką jest również występowanie tu bentonitu - osadu, powstałego w wyniku wietrzenia cząstek pyłu wulkanicznego w środowisku morskim, w ordowiku. Jego warstwa, około 10 centymetrowej grubości, znajduje się w północnej ścianie wyrobiska, tuż nad lustrem wody, która zalała najniższy poziom wydobywczy.

Rezerwat należy do bardzo urokliwych, a odbijające się w tafli wody ściany skalne i wyniosłe świerki i sosny rosnące powyżej, stwarzają ciekawy i tajemniczy klimat.