Witaj odkrywco!

Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy i tajemnic dla miłośników geologii paleontologii czy archeologii. Odkrywane od kilkudziesięciu lat tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza ostatnie sensacyjne odkrycie śladów tetrapoda, stanowią dodatkowe świadectwo wyjątkowego charakteru tego regionu. W jaki sposób można najlepiej poznać tajemnice Gór Świętokrzyskich? My znamy odpowiedź. Wystarczy wybrać się na Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny. Podróż nim to gwarancja przeżycia interesującej przygody, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodszych zapewne ucieszy wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Dorośli chętnie zobaczą słynne już na cały świat ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Jedni i drudzy chętnie odwiedzą zapewne, nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin.
Poszukiwacze skarbów w postaci skamieniałości i minerałów znajdą na naszej stronie praktyczne wskazówki, dotyczące skutecznego poszukiwania najładniejszych okazów. Dla wszystkich obowiązkową atrakcją jest wizyta w sanktuarium Świętego Krzyża i wejście na gołoborze opisywane we wszystkich podręcznikach do geografii. Niedowiarkom, którzy wątpią w istnienie Piekła i Raju pokażemy, że takie miejsca istnieją i to zaledwie w odległości 7 km od siebie. I naprawdę są niezwykłe!
Portal internetowy zawiera gotowe propozycje wycieczek po Świętokrzyskim Szlaku Archeo - Geologicznym. Serwis ten pomoże także wielu nauczycielom, w podjęciu decyzji, jaki cel wycieczki szkolnej obrać. Oczywiście Góry Świętokrzyskie!  
 

Ciekawostki

Znany wszystkim rezerwat Śluchowice słynący z odsłoniętego tu fałdu obalonego, jest pierwszym utworzonym w Polsce rezerwatem geologicznym. Powstał w roku 1952.

Edukacja i zabawa

Aktualności

 • EUROPEJSKA NOC MUZEÓW 14-05-2019

  W sobotni wieczór (18 maja) między godz. 19:00 a 23:00 zapraszamy do Centrum Geoedukacji .  W tym roku Europejska Noc Muzeów odbywa się u nas pod hasłem: „Geo-noc , Kamieni moc”. Przygotowaliśmy dla Was warsztaty, w czasie których każdy z uczestników będzie mógł własnoręcznie wykonać  skalną biżuterię. Będzie można także wysłuchać  prelekcji pt. „Kamienie z nieba”,  którą wygłosi znawca meteorytów – pan Krzysztof Socha.  A na dobranoc projekcja filmu popularnonaukowego „We wnętrzu Ziemi”.  Szczegółowe informacje na plakacie. Zapraszamy!

 • Centrum Geoedukacji w weekend majowy 23-04-2019

  Przypominamy, iż  od 1 grudnia 2018 r. do 30 czerwca 2019 r. obowiązuje zmiana organizacji pracy Centrum Geoedukacji. W tym czasie w obiekcie realizowana jest inwestycja  pn. „Modernizacja ekspozycji stałej  wraz z budową Geologicznego Ogrodu Doświadczeń”. W związku z tym, w czasie modernizacji wystawa stała wraz Kinem 5D są nieczynne.

  Wszystkich gości indywidualnych zapraszamy do odwiedzenia Centrum Geoedukacji w okresie weekendu majowego: (30.04- wtorek, 02.05 – czwartek, 04.05 – sobota, 05.05-niedziela),   w następujących seriach godzinowych: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, podczas których będzie można wziąć udział w warsztatach szlifowania okazów geologicznych. Zajęcia są bezpłatne i trwają ok. 45 min., wymagana jest natomiast wcześniejsza rezerwacja: pod nr telefonu  041/ 36 76 800 lub e-mailem rezerwacje@geopark-kielce.pl.

 • Niezwykłe Chiny. Podróż z Pojechaną! 22-04-2019

  Ile ludzi mieszka w Chinach? Po co Chińczycy tresują świerszcze? Kiedy jest Chiński Nowy Rok i jak się go świętuje? O tych i innych ciekawostkach z najludniejszego kraju świata dowiecie się na spotkaniu podróżniczym z Aleksandrą Świstow, autorką bloga Pojechana.pl Zapraszamy wszystkich małych i dużych miłośników podróży i egzotycznych ciekawostek już 19 maja, w niedzielę, na godz. 15:00 do Centrum Geoedukacji, przy ul. Daleszyckiej 21 w Kielcach.  Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu ,,Robinsonada. Spotkania podróżnicze dla małych i dużych’’ zorganizowanego we współpracy Geoparku Kielce z Justyną Bekier, autorką bloga Super Mama – Super Kobieta.