Witaj odkrywco!

Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy i tajemnic dla miłośników geologii paleontologii czy archeologii. Odkrywane od kilkudziesięciu lat tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza ostatnie sensacyjne odkrycie śladów tetrapoda, stanowią dodatkowe świadectwo wyjątkowego charakteru tego regionu. W jaki sposób można najlepiej poznać tajemnice Gór Świętokrzyskich? My znamy odpowiedź. Wystarczy wybrać się na Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny. Podróż nim to gwarancja przeżycia interesującej przygody, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodszych zapewne ucieszy wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Dorośli chętnie zobaczą słynne już na cały świat ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Jedni i drudzy chętnie odwiedzą zapewne, nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin.
Poszukiwacze skarbów w postaci skamieniałości i minerałów znajdą na naszej stronie praktyczne wskazówki, dotyczące skutecznego poszukiwania najładniejszych okazów. Dla wszystkich obowiązkową atrakcją jest wizyta w sanktuarium Świętego Krzyża i wejście na gołoborze opisywane we wszystkich podręcznikach do geografii. Niedowiarkom, którzy wątpią w istnienie Piekła i Raju pokażemy, że takie miejsca istnieją i to zaledwie w odległości 7 km od siebie. I naprawdę są niezwykłe!
Portal internetowy zawiera gotowe propozycje wycieczek po Świętokrzyskim Szlaku Archeo - Geologicznym. Serwis ten pomoże także wielu nauczycielom, w podjęciu decyzji, jaki cel wycieczki szkolnej obrać. Oczywiście Góry Świętokrzyskie!  
 

Ciekawostki

Jaskinia Raj jest miejscem gdzie znaleziono najstarsze w regionie świętokrzyskim ślady pobytu człowieka. Datowane są one na ok. 50 tysięcy lat . Wyjątkowa szata naciekowa w pełni uzasadnia nadaną jaskini nazwę – Raj. To właśnie tu w Sali Stalaktytowej znajduje się największe w Polsce nagromadzenie stalaktytów, których  naliczono tu ponad 200 na jednym metrze kwadratowym.

Edukacja i zabawa

Aktualności

  • CENTRUM GEOEDUKACJI NA ZIELONO 06-10-2017

    Informujemy, że Geopark Kielce już po raz trzeci dołączył do Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej #17 milionów, organizowanej z okazji Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Z tej okazji gmach Centrum Geoedukacji  przez miesiąc październik podświetlony będzie na zielono. Kolor ten jest bowiem symbolem nadziei solidarności z ludźmi dotkniętymi MPD, których na świecie jest aż 17 milionów.

  • IV Rajd Geologiczny „Kielce okiem geologa” 29-09-2017

    W niedzielę 8 października odbędzie się czwarta edycja organizowanego przez Geopark Kielce Rajdu Geologicznego. W tym roku w spacerze po Kielcach będzie nam towarzyszyć ”NIEMAPA” i zadania w niej zawarte.

  • EKO brzmi geoLOGICZNIE czyli IV Kielecki Piknik Geologiczny 06-09-2017

    Ogłaszamy wszem i wobec, że już 17 września odbędzie się IV Kielecki Piknik Geologiczny, tym razem pod hasłem  „EKO brzmi geoLOGICZNIE”. W ramach Pikniku w Centrum Geoedukacji i jego otoczeniu na odwiedzających czekać będą stanowiska warsztatowe, gdzie poprzez naukę i zabawę  będzie można zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi ochrony środowiska przyrodniczego.  Impreza skierowana jest do bardzo szerokiego grona odbiorców, począwszy od dzieci, poprzez młodzież i osoby dorosłe.