Witaj odkrywco!

Góry Świętokrzyskie to prawdziwa skarbnica wiedzy i tajemnic dla miłośników geologii paleontologii czy archeologii. Odkrywane od kilkudziesięciu lat tropy dinozaurów i kopalnych gadów, a zwłaszcza ostatnie sensacyjne odkrycie śladów tetrapoda, stanowią dodatkowe świadectwo wyjątkowego charakteru tego regionu. W jaki sposób można najlepiej poznać tajemnice Gór Świętokrzyskich? My znamy odpowiedź. Wystarczy wybrać się na Świętokrzyski Szlak Archeo – Geologiczny. Podróż nim to gwarancja przeżycia interesującej przygody, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najmłodszych zapewne ucieszy wizyta w JuraParku w Bałtowie lub wycieczka niezwykłymi korytarzami kopalni w Krzemionkach. Dorośli chętnie zobaczą słynne już na cały świat ślady tetrapoda w rezerwacie Zachełmie lub najpiękniejszy w Polsce, malowniczy amfiteatr w rezerwacie Kadzielnia. Jedni i drudzy chętnie odwiedzą zapewne, nowoczesne Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia w Kielcach oraz urokliwe skałki i jaskinie w okolicach Chęcin.
Poszukiwacze skarbów w postaci skamieniałości i minerałów znajdą na naszej stronie praktyczne wskazówki, dotyczące skutecznego poszukiwania najładniejszych okazów. Dla wszystkich obowiązkową atrakcją jest wizyta w sanktuarium Świętego Krzyża i wejście na gołoborze opisywane we wszystkich podręcznikach do geografii. Niedowiarkom, którzy wątpią w istnienie Piekła i Raju pokażemy, że takie miejsca istnieją i to zaledwie w odległości 7 km od siebie. I naprawdę są niezwykłe!
Portal internetowy zawiera gotowe propozycje wycieczek po Świętokrzyskim Szlaku Archeo - Geologicznym. Serwis ten pomoże także wielu nauczycielom, w podjęciu decyzji, jaki cel wycieczki szkolnej obrać. Oczywiście Góry Świętokrzyskie!  
 

Ciekawostki

Największy w Polsce system jaskiń poza Tatrami znajduje się pod Górą Kopaczową w Jaworzni k/Kielc. Są to jaskinie Chelosiowa Jama, Jaworznicka i Pajęcza. Mają łącznie ok. 3760 metrów długości.

Edukacja i zabawa

Aktualności

  • GEO-GIGA-GRA W CENTRUM GEOEDUKACJI 16-02-2017

    Wielkoformatowa gra planszowa o geologicznej przeszłości Gór Świętokrzyskich, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń  z paleozoiku, mezozoiku i kenozoiku W ramach poszczególnych okresów geologicznych, tworzących jednocześnie pola gry, przedstawione zostały najistotniejsze fakty dotyczące geologicznej przeszłości regionu świętokrzyskiego oraz organizmy sprzed milionów lat. W grze uczestniczą zespoły 3,6-osobowe, które w trakcie rozgrywki mają do wykonania zadania, ukryte na poszczególnych polach planszy. Przygotowane polecenia, mają zarówno formułę pytań quizowych jak i sprawnościowych. Drużyna, która dotrze najszybciej do samego środka planszy, czyli współczesności – wygrywa.  GEO-GIGA-GRA stanowi bardzo atrakcyjną pomoc edukacyjną, dzięki której treści geologiczne i paleontologiczne przedstawione są w ciekawy i interesujący sposób.

  • Giełda Minerałów w Kielcach 27-01-2017

    Informujemy, że w dniach 25 i 26 II 2017 roku w Kieleckim Centrum Kultury (Plac Moniuszki 2b) odbędzie się kolejna Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich organizowana przez Świętokrzyskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk Geologicznych.

  • WIDZI MI SIĘ GEOLOGIA – INTERAKTYWNE WARSZTATY DLA DZIECI ZE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 12-01-2017

    Serdecznie zapraszamy do udziału  w cyklicznych warsztatach edukacyjnych „WIDZI MI SIĘ GEOLOGIA”.   Interaktywne zajęcia geologiczne, realizowane będą w myśl naczelnego hasła Klubu Miłośników Geologii: „nic co ze skały nie jest nam obce”. Dlatego też, na naszych warsztatach będzie można dowiedzieć się m.in. jak odróżnić kwarc od kalcytu, dlaczego wulkany wybuchają, jak powstają jaskinie czy co interesującego kryje w sobie woda. W trakcie zajęć wykorzystane zostaną aktywizujące metody nauczania. Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość wcielenia się w rolę badaczy, odkrywających poprzez eksperyment, doświadczenie i zabawę tajemnice Ziemi.